اکران دو لکه ابر با یادی از امیر نادری، فریدون گله

به گزارش وبلاگ انجمن ها، مراسم اکران افتتاحیه و آیین دیدار فیلم سینمایی دو لکه ابر به کارگردانی مهرشاد کارخانی با یادی از فریدون گله، امیر نادری در موزه سینما برگزار گردید.

اکران دو لکه ابر با یادی از امیر نادری، فریدون گله

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از روابط عمومی فیلم دو لکه ابر، مهرشاد کارخانی کارگردان این فیلم با اشاره به اهمیت نقش کارگردان هایی همچون فریدون گله و امیر نادری در سینمای ایران گفت: امشب می خواهم نمایش این فیلم را به این دو کارگردان بزرگ و تاثیرگذار تقدیم کنم زیرا امیر نادری با فیلم هایش چگونه دیدن و مبارزه در سینمای مستقل را به من آموخت و فریدون گله که با آثارش جسارت و شناخت شخصیت های فیلم های خیابانی را به ما آموخت.

وی ادامه داد: متاسفانه امیر نادری و فریدون گله بعد از سال 57 اجازه پیدا نکردند تا جریان سینمای خیابانی را ادامه دهند و امیر نادری به خاطر برخی شرایط موجود مجبور به مهاجرت شد و فریدون گله نیز به نوعی حبس شد.

کارگردان فیلم دو لکه ابر درباره دلایل و انگیزه شخصی ساخت این فیلم گفت: در جریان تحولات اجتماعی سال 57 عده بسیاری از افراد در این حوادث ناپدید و گم گردیده اند و هرگز پیدا نشدند و به نوعی خود ما نیز 40 سال است که گمگردیده ایم!

کارخانی با اشاره به اینکه گم شدن افراد مساله بسیار مهمی است گفت: وقتی خانواده ای فردی را گم می نماید دچار مسائل زیادی می گردد اگر دختری از خانواده ای گم گردد تلخی آن بسیار زیاد است زیرا با توجه به شرایط کشور ما وقتی یک دختری گم می گردد اولین مساله ای که به ذهن خانواده او خطور می نماید این است که آیا او مورد تجاوز قرار گرفته است یا نه.

وی ادامه داد: کسی که گمگردیده ای دارد آرام آرام به مرگ نزدیک می گردد و هیچ شبی را راحت نمی خوابد. متاسفانه در کشور ما هیچ نهاد دولتی و NGO وجود ندارد که به مساله گمشدگان بپردازد. در حالی که در کشورهای پیشرفته برای این مساله نهادهای مختلف وجود دارد و آن را پیگیری می نمایند.

کارخانی با تشکر از همه عوامل و سازندگان این فیلم از آنها دعوت کرد که به روی سن بیایند.

مجید عباسی تهیه نماینده فیلم طی سخنانی گفت: گم شدن و گم گشتگی پدیده ای بسیار عجیبی است و ما در فیلم دو لکه ابر کوشش کردیم به این مساله که سال ها در سینمای ایران محجوب مانده اشاره کنیم.

ستار اورکی آهنگساز فیلم نیز گفت: فیلم دو لکه ابر پنجمین همکاری من با مهرشاد کارخانی است و هرکدام از این فیلم ها که من در کنار او بودم و خوشحالم که توانستم بخشی از مسوولیت خود را در ساخت فیلمی مستقل ایفا کنم.

یاسمن چراغعلی مستندساز که از نزدیک با پدیده گم شدن نزدیکان خود آشنا بود با تشکر از برگزاری این مراسم گفت: برادر من مدت 9 روز گم گردیده بود و ما فقط توانستیم با انتشار آگهی گمگردیده و یاری به حمایت سینماگران و اهالی رسانه همچون محمدرضا دلپاک و پرویز پرستویی توانستیم او را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه ما در این بخش حمایت لازم و کافی قانونی و نیروی انتظامی را نداریم و وقتی فردی گم می گردد اعضای خانواده او نمی دانند باید به کدام دستگاه مراجعه نمایند.

علی اعلایی منتقد سینما که اجرای مراسم را برعهده داشت با اشاره به اینکه سینمای خیابانی ریشه در سینمای آلمان دارد، گفت: در سینمای ایران قبل و بعد از انقلاب آثار خوبی ساخته شد که به نوعی به نام سینمای خیابانی شناخته می گردد. ما در سینمای خیابانی با قهرمان روبرو نیستیم بلکه با ضدقهرمان روبرویم. این فیلم ها معمولا با استقبال بسیار خوبی در سینمای ایران همراه گردیده است.

در این مراسم افرادی همچون بهزاد خداویسی، امین جعفری، نگین صدق گویا، محتشم مهدوی پور، نادرسماواتی، محمدرضا دلپاک، مازیار شیخ محبوبی، بهروز دین یاریان، مجید عباسی، ستار اورکی، نیوشا مدبر، امید علومی، فریور معیری، حمیدغلامی، مجید رحیمیان، عسل هاشمی، سودابه صفری، نیما مدبر، امیر توکلی، بهرنگ دزفولی زاده، علی زندی حضور داشتند.

فیلم سینمایی دو لکه ابر به کارگردانی مهرشاد کارخانی هم اکنون در گروه هنر و تجربه در حال اکران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اکران دو لکه ابر با یادی از امیر نادری، فریدون گله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکران دو لکه ابر با یادی از امیر نادری، فریدون گله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید