ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟

به گزارش وبلاگ انجمن ها، مخاط داخل بینی در واقع یکی از مهم ترین اجزایی است که سیستم بدن انسان را در برابر نفوذ انواع ویروس ها و باکتری ها مقاوم می کند

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟

به گزارش خبرنگارمخاط داخل بینی در واقع یکی از مهم ترین اجزایی است که سیستم بدن انسان را در برابر نفوذ انواع ویروس ها و باکتری ها مقاوم می کند و معمولا از آب، سلول ها، نمک ها، ماده بزاقی (گلیکوپروتئین) تشکیل می شود، اما باید بدانید که با توجه به هر اندام بدن، مخاط نام های گوناگونی مانند خلط سینه و بلغم دارد.

مخاط طبیعی، شفاف، آبکی و بدون رنگ ضخیم و چسبناک است. بی رنگی مخاط شما به معنای نبود عفونت و آلودگی در بدنتان است و این نشان دهنده سلامت کامل بدن شما است، اما در صورتی که مخاط بینی شما به صورت غیرارادی تولید شد حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

در صورت مصرف بیش از حد لبنیات حتما به مخاط سفید مبتلا خواهید شد و این به معنای چسبناک تر شدن مخاط بینی شما و سخت شدن تنفستان خواهد بود، اما باید بدانید که وجود مخاط سفید در شما به تنهایی هیچ گونه نگرانی ندارد.

وجود عفونت سینوسی یا باکتری های زیاد در بدن نشان دهنده زرد رنگی مخاط بینی خواهد بود که در اینصورت سیستم ایمنی بدن شما در برابر سرماخوردگی در حال مقاومت است.

در زمان نابودی گلبول های سفید خون، وجود عفونت قارچی و نفوذ باکتری به بدن؛ مخاط بینی شما رنگ دانه سبز تولید خواهد کرد که در اینصورت مصرف آنتی بیوتیک ها در فرایند بهبود بیماری موثر است، اما اگر زمان این بیماری بیشتر از یک هفته طول کشید برای درمان آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

باکتری به نام سودوموناس آئروژینوزا در بدن می تواند رنگ مخاط شما را به رنگ آبی در میاورد هرچند این اتفاق به صورت ندرت روی می دهد، اما بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. کند. این پدیده به ندرت اتفاق می افتد، اما لازم است به پزشک مراجعه کنید.

مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان رنگ مخاط شما را به شکل قهوه ای یا قهوه ای متمایل به قرمز تغییر خواهد داد که در اینصورت پیشنهاد ما به شما برای بهبود سلامتی خود کاهش استفاده از سیگار یا ترک آن است.

تغییر رنگ مخاط بینی به سیاه و خاکستری به دلیل وجود آلودگی هوا، غفونت قارچی و زندگی در شهر های پرجمعیت است که در اینصورت لازم است از مواد آلاینده به شدت دوری کنید.

گرفتگی بینی و تورم آن نشانه حساسیت مزمن در بدن شماست و این به معنای مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی در خصوص بهبود رفع مشکلتان است.

باید بدانید که علت ایجاد این رنگ در ترشحات مخاطی به دلیل نشت خون از رگ های خونی پاره شده است.

ترشحات مخاطی به رنگ زرد تیره مانند بادام زمینی ممکن است بیانگر سینوزیت قارچی در بینی باشد.

در صورت وجود سرفه زیاد در هنگام صبح و خارج شدن مخاط از دهانتان احتمالا مبتلا به رفلکس معده شده اید که در اینصورت پیشنهاد ما به شما مراجعه پزشک است.

استفاده از اسپری بینی برای مرطوب نگه داشتن آن، افزاش مصرف مایعات، مصرف غذا های مغذی حین بیماری؛ فراموش نکنید که بدن برای مبارزه به انرژی نیاز دارد، مصرف مایعات گرم و مصرف دارو به تجویز پزشک راه حل های موثر در جهت بهبود مخاط بینی است در صورت طولانی شدن رنگ غیرعادی مخاط بینی حتما مراجعه به پزشک رافراموش نکنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید