دو سرطان شایع زنان؛ از علائم تا پیشگیری

یک جراح و متخصص زنان، سرطان پستان و دهانه رحم را به ترتیب شایع ترین سرطان ها در بین زنان برشمرد و عدم آگاهی بخشی و مراجعه به پزشک را از علل شیوع این بیماری ها دانست.

دو سرطان شایع زنان؛ از علائم تا پیشگیری

دکتر فهیمه قانعی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه شیوع سرطان، 27 نفر در صد هزار نفر است، گفت: سرطان پستان نوعی سرطان است که از بافت پستان شروع می گردد و خود را با علائم تغییر در حجم توده و شکل سینه، ترشح مایع و فرورفتگی در پوست یا پوسته شدن قسمتی از پوست آن بروز می نماید و در صورت گسترش سرطان به بافت های دیگر، درد استخوانی، تورم غدد لنفاوی، تنگی نفس و زردی را نیز به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه مردان نیز در معرض این سرطان قرار دارند، اضافه نمود: تنها 5 تا 10 درصد این سرطان ارثی است و عواملی چون چاقی، عدم فعالیت بدنی، مصرف الکل، پرتودرمانی، اولین قاعدگی در سنین پایین و سابقه فامیلی از دیگر ریسک فاکتورهای سرطان سینه در بین زنان است.

این جراح و متخصص زنان تشخیص به موقع در مراحل اولیه سرطان را، عاملی بسیار مهم در روند درمان دانست و اضافه نمود: در زنان 50 تا 74 سال، غربالگری به وسیله ماموگرافی و به صورت دو سال یک بار و معاینه توسط پزشک در زنان 40 سال به بالا، به صورت سالیانه صورت گیرد.

قانعی در مورد سرطان گردن رحم و دومین سرطان شایع در بین زنان بیان نمود: ویروس HPV علت 90 درصد این سرطان است که در ابتدا علائمی بروز نمی نماید و به مرور زمان علائمی چون خونریزی از واژن، دردهای لگنی و در موارد پیشرفته بیماری ترشح مداوم از واژن، بی اشتهایی، کم خونی و درد شکمی را به همراه دارد.

این جراح و متخصص زنان، مصرف قرص های ضدبارداری خوراکی، نقص در سیستم ایمنی، سیگارکشیدن، رابطه جنسی در سنین پایین و تعدد در شرکای جنسی را از عوامل خطر دانست و ادامه داد: معمولاً سرطان دهانه رحم به دنبال تغییرات پیش سرطانی در مدتی بیش از 10 تا 20 سال پیشرفت می نماید و زنان بالای 20 سال می توانند با یک آزمایش ساده و بدون درد که طی آن سلول های غیرطبیعی داخل یا اطراف دهانه رحم شناسایی می شوند، غربالگری را به روش پاپ اسمیر انجام دهند و این بیماری را شناسایی و از بروز آن پیشگیری کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دو سرطان شایع زنان؛ از علائم تا پیشگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو سرطان شایع زنان؛ از علائم تا پیشگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید