رئیس جمهور پیشین برزیل از زندان آزاد شد

لوئیز ایناتسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور پیشین برزیل که به جرم فساد اقتصادی دوره 12 ساله زندان را می گذراند، پس از حکم دیوان عالی این کشور آزاد شد.

رئیس جمهور پیشین برزیل از زندان آزاد شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین آزادی لولا، رهبر حزب دست چپی کارگران برزیل که 580 روز را در زندان گذراند، باعث شادی هواداران او خشم طرفدارن رئیس جمهور دست راستی افراطی فعلی این کشور، ژائیر بولسونارو شده است.

لولا روز آدینه 17 آبان در بیرون مقر پلیس فدرال در شهر کوریتیبا که مدت زندانش را در آن گذراند، با استقبال هواداران شادمانش روبرو شد.

لولا در آوریل 2018 پس از تایید حکم دادگاه صادر شده بوسیله قاضی بحث برانگیز سرجیو مورو درباره مجرم شناختن او به خاطر فساد اقتصادی و پولشویی بوسیله دادگاه استیناف به زندان برده شد.

اما روز پنجشنبه پس از حکم دیوان عالی برزیل در این باره که تا هنگامی که روند استیناف پرونده ها در دادگاه های عالیتر به خاتمه نرسیده باشد، نمی توان متهمان را به زندان انداخت، امکان آزادی لولا و 5000 زندانی دیگر در وضعیت مشابه را فراهم آمد.

این تصمیم دیوان عالی برزیل پس از آن اعلام می گردد که وب سایت روزنامه نگاری تحقیقی Intercept Brasil مدارکی را منتشر کرد که نشان می داد مورو قاضی پرونده که اکنون وزیر دادگستری است، با دادستانان مسئول تحقیق در این پرونده درباره رشوه گیری گسترده که به زندانی شدن لولا انجامید، تبانی نموده است.

نظرسنجی ها نشان داده بود که لولا در انتخابات ریاست جمهوری برزیل در سال گذشته از همه نامزدها جلوتر است، اما محکومیت او مانع شرکتش در انتخابات شد و راه را برای پیروزی بولسونارو گگردده شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "رئیس جمهور پیشین برزیل از زندان آزاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور پیشین برزیل از زندان آزاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید