سرنوشت تاج بند این سوال: فدراسیون فوتبال دولتی یا غیردولتی؟

فدراسیون فوتبال برای آنکه خود را از اجرای این قانون مبری کند، دو موضوع اساسی را عنوان نمود که هر دوی آن ها بحث ها و ابهامات مختلفی را به همراه داشت.

سرنوشت تاج بند این سوال: فدراسیون فوتبال دولتی یا غیردولتی؟

به گزارش خبرنگاران ، بهناز میرمطهریان ، مجلس شورای اسلامی، 2 ماه فرصت مشخص نموده تا همه مدیران بازنشسته جایگاه های خود را تحویل دهند. فقط جانبازان بالای 50 درصد می توانند علی رغم بازنشستگی در منصب خود بمانند. همین تبصره حالا روزهاست که مرزی بین آن ها که جان خود را باختند و جانباز به معنای واقعی بودند با کسانی که برای منصب و مقام به دنبال دریافت درصد جانبازی هستند ایجاد نموده است. خیلی ها برای ماندن بر روی جایگاه های شان به تبصره ای که مجلس برای این قانون در نظر گرفته بود متوسل شدند. در این وانفسا افرادی هم مثل مهدی تاج، از سیل اتهام ها در امان نماندند. رییس فدراسیون فوتبال اما نه خبر 52 درصد جانبازی اش را تأیید می نماید و نه اتهاماتی که به او وارد گردیده. او حتی معتقد است فدراسیون اصلاً دولتی نیست و الزامی برای اجرای این قانون ندارد.

بعد از تصویب قانون منع فعالیت بازنشستگان به استثنای جانبازان بالای 50 درصد، فدراسیون فوتبال با حضور د ه ها مدیر بازنشسته، کاندیدای کسب عنوان پرتغییرترین فدراسیون بود. برخی برای آنکه فدراسیون فوتبال را از اجرای این قانون مبری بدانند، دو موضوع اساسی را مطرح کردند که هردوی آن ها بحث ها و ابهامات مختلفی را به همراه داشت. اول اینکه فدراسیون فوتبال یک نهاد غیردولتی است که شامل قانون منع فعالیت بازنشستگان در نهادهای دولتی نمی گردد و دیگر اینکه ریاست این فدراسیون، جانبازی است با درصد بالای 50.

مشکل از جایی آغاز شد که جانبازی 50 درصدی مهدی تاج می توانست براساس تبصره ای از قانون، حکم ماندن یا رفتنش از فدراسیون فوتبال را صادر کند. خیلی زود برخی منابع خبری درصد جانبازی او را 52 درصد اظهار داشتند و صفی الله فغانپور، مسوول حقوقی فدراسیون فوتبال روز دوشنبه (19 شهریور) اظهار داشت: بحث مربوط به درصد جانبازی رییس فدراسیون فوتبال است. اینجا شرح مهمی بیان می کنم که این درصد در دو دهه گذشته هیچ تغییری نداشته است.

دو، سه روز بعد(پنج شنبه 22 شهریور) دکتر طائبی، مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران اطلاع داد که تاج بیش از 10 سال است به کمیسیون مراجعه ننموده و طبق آخرین اطلاعات از 45 درصد جانبازی برابر آئین نامه برخوردار گردیده است.

بعد از بیان این صحبت ها یک سوال اساسی مطرح است و اینکه بحث جانبازی 52 درصدی تاج به یکباره از کجا مطرح شد؟

پیش از صحبت های دکتر طائبی، درصد جانبازی مهدی تاج در شرایطی 52 درصد اعلام شد که درصدهای جانبازی بنیاد شهید، مضربی از 5 هستند و در میان جانبازان مورد تأیید بنیاد شهید ما اصلاً جانبازی با درصد 52 نداریم! البته خود تاج هم این نکته را تأیید می نماید و می گوید: من اصلاً جایی نگفته ام که 52 درصد جانبازی دارم. من گفتم حدود 50 درصد! چرا که 10 سال از وقتی که کمیسیون بنیاد شهید تشکیل گردیده و 45 درصد جانبازی من تأیید گردیده می گذرد. در این زمینه در مصاحبه دکتر طائبی مدیر کل محترم کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت که تمام بحث را بیان کردند. در 10 سال گذشته در کمیسیون حاضر نگردیده ام و با توجه به ضایعات به وجود آمده در لگن و ضرورت تعویض لگن، با توجه به نظر پزشک متخصص ممکن است تغییراتی در درصد جانبازی ام پدید آید.

تاج هنوز به کمیسیون بنیاد شهید مراجعه ننموده و هیچ درخواستی هم برای آنالیز این موضوع ارائه ننموده تا ببیند آیا وضعیتش طوری هست که به درصد جانبازی اش اضافه گردد یا نه. چرا که معمولاً بنیاد شهید درصد جانبازی را براثر مرور زمان اضافه نمی نماید مگر اینکه علائم تازه ای از جانبازی در آن ها پدیدار گردد. ضمن اینکه حتی اگر همین حالا تاج برای آنالیز پرونده اش به بنیاد شهید مراجعه کند، براساس آنچه روال کار است، قطعاً مدت زمان زیادی طول می کشد تا دوباره کمیسیون تشکیل و درباره وضعیت او تصمیم گیری گردد.

خیلی از جانبازان به دلیل همین پروسه زمان بر تشکیل کمیسیون، هنوز موفق نگردیده اند تأییدیه جانبازی شان را بگیرند. از طرفی خیلی از جانبازان بالای 50 درصد به دلیل نداشتن امکان کار، در خانه های شان به سر می برند و با اندک حقوقی که بنیاد شهید مطابق قانون برای شان در نظر گرفته امرار معاش می نمایند و با مسائل متعددی رو به رو هستند.

خیلی جانبازان دیگر هم هستند که حتی برای دریافت همین اندک حقوق هم اقدامی ننموده اند و هیچ وقت حاضر نگردیده اند جانبازی شان را جایی ثبت نمایند. نه حقوق گرفته اند و نه جایی به کار گرفته گردیده اند. حتی گاهی برای تأمین هزینه های درمانی آنچه خود سوغات جنگ می نامند، با مشکل رو به رو بوده اند.

استثنایی که قانون مجلس شورای اسلامی برای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در نظر گرفته اما باعث گردیده که برخی مدیران برای ماندن در سمت های مهم و حساس و پردردسر خود، مدعی گردیده اند که حتی درصد جانبازی شان به بالای 50 درصد هم می رسد.

مهدی تاج اما برای رفع کردن ابهاماتی که او را در میان این مدیران قرار می دهد، می گوید: هرگز به دنبال این نبوده ام که از جانبازی ام سوءاستفاده کنم. ضمن اینکه فدراسیون فوتبال اصلاً نهاد دولتی نیست که این قانون در آن اجرا گردد که من بخواهم به خاطرش دروغی بگویم و از جانبازی ام استفاده کنم. بسیاری از اعضای هیات رییسه و هیات های فوتبال سرتاسر کشور مشمول بحث بازنشستگی هستند. حضور این عزیزان بر اساس بند یک اساسنامه فدراسیون فوتبال است که فدراسیون را یک نهاد غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل دانسته است. بر اساس همین اساسنامه، آقای کفاشیان 10 سال پیش از این رییس فدراسیون فوتبال شدند در حالی که همان زمان 3 سال بود که بازنشسته گردیده بودند. علی ایحال، نظر ما نظر کارشناسانی است که در این چند روز دیدگاه های ارزشمند خود را بیان نموده اند. اگر واقعا فدراسیون فوتبال مشمول قوانین نهاد دولتی گردد، هیچ اصراری بر استفاده از بازنشستگان نداریم.

تاج درباره غیردولتی بودن فدراسیون فوتبال، کاملاً درست می گوید. در اساس نامه فدراسیون فوتبال و در بخش تعریف فدراسیون قید گردیده است که این فدراسیون یک نهاد غیر دولتی است. چرا که اگر چیزی جز این باشد، فیفا قطعاً فدراسیون فوتبال ایران را تعلیق می کرد. با این حال اما دیوان عدالت اداری، درباره فدارسیون های ورزشی تأکید نموده که چون به طور مستقیم یا غیرمستقیم از منابع دولتی یاری های مالی دریافت می نمایند، دولتی و مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان هستند.

این ماجرا اما می تواند به جنجال جدیدی منجر گردد، اگر فیفا قانون منع به کارگیری بازنشستگان را جزئی از قانون رسمی کشور نداند. اجرای قانونی که برای نهادهای دولتی در نظر گرفته گردیده در فدراسیون فوتبالی که غیردولتی معرفی گردیده است، می تواند فیفا را نسبت به این موضوع حساس کند و حتی زمینه تعلیق فوتبال ایران را فراهم کند. هرچند که فدراسیون جهانی فوتبال در بسیاری موارد به قوانین رسمی یک کشور احترام می گذارد و قطعاً اجرای هر قانونی مسبب تعلیق فوتبال نمی گردد اما اینکه از نظر فیفا این قانون در کدام دسته قرار بگیرد، موضوع دیگری است!

1000 – 3

منبع: ایران ورزشی

به "سرنوشت تاج بند این سوال: فدراسیون فوتبال دولتی یا غیردولتی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با سرنوشت تاج بند این سوال: فدراسیون فوتبال دولتی یا غیردولتی؟

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید