میوه های عجیب وغریب خارجی دربازار، گرایش مردم به خرید میوه های خاص

به گزارش وبلاگ انجمن ها، فصل تابستان کم کم به سرانجام خود می رسد. عرضه میوه های رنگارنگ تابستانی به اوج رسیده است و البته نوع مرغوب آن، همچنان در بازار گران است. هنوز هم تفاوت قیمت های چندین هزار تومانی را می توان در قیمت میوه در شمال شهر تهران، مرکز، جنوب و شرق تهران به خوبی مشاهده کرد.

میوه های عجیب وغریب خارجی دربازار، گرایش مردم به خرید میوه های خاص

همه مغازه دارها اما خریدهای خود را از میدان اصلی مرکزی میوه و تره بار انجام می دهند و بالطبع، همه قیمت های یکسانی را برای خرید میوه های مرغوب می پردازند اما برخی آن را با سود 10 تا 20 درصدی عرضه می کنند و برخی دیگر، سودهای کلان تا 60 درصد را هم بر روی قیمت فروش خود اعمال می کنند.

در این میان، البته طبقات خاصی از مردم هم بی توجه به قیمت، تنها به مرغوبیت کالا توجه دارند و برایشان رنگ و روی میوه یا به اصطلاح یکدست بودن آن مهم است اما در کنار عرضه میوه های ایرانی، همچنان ردپای قدرتمند میوه های خارجی را هم در بازار می توان دید. از میوه های ترکیه ای گرفته تا میوه های تایلندی و وارداتی از مالزی و شیلی و سایر کشورهای دنیا.

نکته حائز اهمیت در این میان ثبات نرخ دلار است که فروشندگان میوه می گویند ارزانی را برای واردات رقم زده است و همین کاهش قیمتی که ظرف ماه های گذشته اتفاق افتاده، زمینه ساز پررنگ تر شدن ردپای میوه های وارداتی در بازار شده است.

آنها می گویند که در مقاطعی میوه های وارداتی نایاب شده بود و تنها در برخی میوه فروشی های لوکس مناطق لوکس نشین پایتخت آنها را می توانستیم در پیشخوان مغازه ها ببینیم اما اکنون میوه های وارداتی بیش از هر زمان دیگری در مغازه های میوه فروشی دیده می شوند و البته مردم هم به خرید آنها اقبال نشان می دهند.

یکی از فروشندگان میوه که یکی از همسایه هایش در منطقه سعادت آباد، انواع و اقسام میوه های خارجی را در بسته بندی های کوچک و بعضا تک عددی عرضه می کند، در این رابطه به وبلاگ انجمن ها می گوید: میوه های بسته بندی بیشتر مورد توجه مشتریان قرار می گیرد و عمدتا هم مردم برای خریدهای روزانه خود ترجیح می دهند که حجم کمی از میوه ولی با کیفیت را خریداری کنند. در این میان، اگرچه قیمت به نسبت میوه های مناطق دیگر بالا است اما به هرحال به دلیل اینکه در بسته بندی های کوچک عرضه می شود، تمایل مردمی را که اوضاع مادی متوسطی دارند، هم جلب می کند.

وی می افزاید: میوه هایی که دانه ای به فروش می رسد حتی تا 100 درصد هم برای فروشنده سود دارند و به دلیل اینکه نوع مرغوب آن انتخاب شده و در بسته بندی های چند عددی عرضه می شود، قیمت شان چندان به چشم مردم نمی آید، بنابراین به راحتی خرید می کنند اما اگر همین افراد بخواهند آن میوه را به صورت کیلویی خریداری کنند، به طور قطع باید رقم بالایی بپردازند.

ظاهر داستان هم همین است که این فروشنده میوه در رابطه با همسایه چندین پلاک آن طرف تر از مغازه اش می گوید. گشت و گذاری هم در میوه فروشی های مناطق مختلف تهران همین را نشان می دهد. عمدتا در شمال شهر، میوه به صورت دانه ای هم خریداری می شود و البته بسته بندی شکیل هم عامل موثری در فروش میوه است. اوضاع در بازارهای میوه معروفی همچون تجریش هم ردپای میوه های خارجی را به خوبی نشان می دهد.

البته برخی میوه ها هم هستند که کمتر تا به حال به بازار عرضه می شدند و مردم کمتر با آنها آشنایی دارند و عموما برای جلب نظر مشتریان، فروشندگان تلاش کرده اند که با نصب اتیکت های کوچکی، خواص دارویی و سلامتی میوه های خاص را بنویسند و مردم را از آن مطلع کنند؛ شاید بتوانند جذب مشتری بیشتری داشته باشند.

در این میان، گشت و گذاری در بازار میوه و تره بار تجریش نشانگر این است که میوه های مختلف در ابعاد متنوع از سوی فروشندگان عرضه می شود و عمدتا هم قیمت بالایی دارند.

به عنوان نمونه قیمت هر کیلوگرم زغال اخته درشت و مجلسی که اندازه آن شاید به دو بند انگشت هم برسد، به ازای هر کیلوگرم 30 هزار تومان عرضه می شود، همچنین قیمت هر کیلوگرم شاتوت درشت و مجلسی هم 30 هزار تومان است. هر کیلوگرم پسته تازه مجلسی و درشت هم 40 هزار تومان از سوی فروشندگان عرضه می شود.

گزارش میدانی وبلاگ انجمن ها حکایت از آن دارد که انواع سبزی های کوهی با خواص درمانی نیز در این بازار به فروش می رسد که نمونه آن بسته های کوچک و حدود 200 تا 300گرمی آویشن تازه، مریم گلی تازه، به لیمو تازه و سبزی هایی از این دست است که اتفاقا با اقبال خرید مردم هم روبرو شده است.

در این میان، هندوانه ابوجهل کیلویی 15 هزار تومان، آناناس درشت دانه ای 20 هزار تومان، نارگیل دانه ای 10 هزار تومان، گلابی خارجی کیلویی 23 هزار تومان، آواکادو متوسط دانه ای 3 هزار تومان، مانگوستین دانه ای 8هزار تومان بسته به اندازه آن، میوه ستاره ای دانه ای 6 هزار تومان عرضه می شود، همچنین قیمت هر کیلوگرم سیب فرانسوی نیز 17 هزار تومان است.

بررسی های میدانی وبلاگ انجمن ها از بازار تجریش نشانگر این است که هر کیلوگرم لیموترش رژیمی بدون هسته 15 هزار تومان، فلفل دلمه ای سبز درخشان 6 هزار تومان، کاهو درجه یک کیلویی 4 هزار تومان، اسفناج 4 هزار تومان، سیب زمینی نو 2 هزار تومان، بلال دانه ای 2 هزار تومان، سیر خشک همدان 12 هزار تومان، فلفل های خاص ریز و رنگی کیلویی 12 هزار تومان، بامیه 10هزار تومان، خیار 3 هزار و 500 تومان، شلیل 12 هزار تومان، هلو 13هزار تومان، سیب گلاب 10 هزار تومان و فلفل تند 12 هزار تومان است. همچنین قیمت هر کیلوگرم انبه 15هزار تومان و انگور شیلی 25 هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "میوه های عجیب وغریب خارجی دربازار، گرایش مردم به خرید میوه های خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه های عجیب وغریب خارجی دربازار، گرایش مردم به خرید میوه های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید