چرا غرب نگران نزدیکی دو کُره است

به گزارش خبرنگاران، اسپوتنیک در تحلیل خود درباره علت نگرانی غرب از نزدیک شدن کره جنوبی به کره شمالی می نویسد: در ماه ژانویه، دنیا به معنای واقعی کلمه از حرکت جدید پیونگ یانگ در مورد مذاکره با کره جنوبی، مشارکت در بازی های المپیک و حتی اتحاد احتمالی دو کره بسیار متعجب شد.

چرا غرب نگران نزدیکی دو کُره است

اما آنچه در این میان جالب توجه است، جدول زمانی تغییر لحن کره شمالی است که پرسش هایی را در اذهان به وجود می آورد. پرسش هایی از قبیل آنکه چرا پیونگ یانگ هم اینک اقدام به اتخاذ این لحن نموده است؟ مشارکت کره شمالی در بازی های المپیک چه چیزی در بر خواهد داشت؟ چرا واشنگتن چنین واکنشی به این مسئله نشان داده است؟ و غیره.

ورود شبه جزیره کره به سال 2018، ورودی پرسرو صدا و پرهیاهو بود. کیم جونگ اون رهبر کره شمالی طی سخنرانی های شروع سال نو میلادی با ابراز امیدواری به بهبود روابط با سئول و گشایش مذاکره میان دو کره، دست دوستی خود را به سمت کره جنوبی دراز کرد و اندکی بعد پیونگ یانگ از آمادگی خود برای مشارکت و حضور در بازی های المپیک پیونگ چانگ کره جنوبی و اتحاد احتمالی با سئول سخن گفت. این تغییر لحن کره شمالی دقیقا همان چیزی است که پس از ماه ها تنش شدید در شبه جزیره کره، هم اینک پرسش های متعددی را مطرح نموده که در این یادداشت به آن می پردازیم.

*دلیل پیونگ یانگ برای مصاحبه و سازش در شرایط فعلی چیست؟

گئورگی تولورایا رئیس بخش استراتژی روسیه در آسیا از موسسه اقتصاد آموزشگاه علوم روسیه در این باره می گوید: با نگاهی به گذشته درمی یابیم که اتخاذ این ژست از جانب کیم جونگ اون مورد انتظار بوده است و این اتفاق تاکنون چندین بار در تاریخ تکرار شده و هربار زمانیکه اوضاع کره شمالی به نقطه ای خطرناک رسیده، پیونگ یانگ به منظور تضعیف جبهه متحد دشمنانش، با کارت کره جنوبی بازی نموده و اینک نوبت دولت مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی است که به این بازی تن دهد.

به اعتقاد این کارشناس، این اقدام نه تنها به کاهش فشار جامعه بین الملل بر کره شمالی یاری نموده، بلکه پیونگ یانگ با القای وجود راه حلی دیگر برای حل وفصل اوضاع جاری، خیال همسایگان خود را نیز راحت نموده است.

الکساندر ورونتسوف رئیس بخش شبه جزیره کره در مؤسسه مطالعات شرق و آموزشگاه علوم روسیه در این خصوص می گوید: مون جائه این نیز به شدت به این موضوع علاقمند است چرا که برای کره جنوبی بسیار مهم است که بازی های المپیک را با موفقیت سازماندهی و برگزار کند و این همان دلیلی است که آنها بخاطر آن فورا و مشتاقانه به طرح پیشنهادی کیم جونگ اون پاسخ دادند.

این تحلیلگر ادامه داد: کره شمالی به مدت شش ماه مون جائه این را تحت نظر داشته و درباره او تحقیق و مطالعه نموده است. من در جریان سفرم به پیونگ یانگ از آنها سؤال کردم که چرا به طرح ها و ابتکارعمل های محبت آمیز کره جنوبی پاسخ ندادند و آنها در جواب پرسش من گفتند: ما به دقت در حال مطالعه و تحقیق هستیم و دولت جدید را از روی اقدامات و فعالیت های عینی آن قضاوت می کنیم و از آنجا که اقدامات عینی آن نمایانگر همبستگی کامل دولت جدید با آمریکا است، در نتیجه ما هم اکنون نمی توانیم چهره خودمختار سیاست کره جنوبی را ببینیم.

از سوی دیگر به اعتقاد الکساندر ژبین مدیر مرکز مطالعات کره در مؤسسه خاور دور روسیه، بازی های المپیک به بهانه ای مناسب و راحت تبدیل شده که دو کره به موجب آن به سمت یکدیگر قدم بردارند؛ به ویژه برای کره جنوبی که نباید به سمت متحد آمریکایی خود که اقداماتش منجر به بروز فاجعه در شبه جزیره کره خواهد شد، بازگردد.

چرا آمریکا روسیه را به عدم مشارکت در حل وفصل مناقشه کره متهم می نماید؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز 17 ژانویه جاری در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، روسیه را به یاری به کره شمالی برای خلاصی از تحریم های بین المللی به وسیله تأمین تجهیزاتی که چین دیگر به آن تحویل نمی دهد، متهم و ضمن بیان تردید خود به کارآمد بودن مذاکره با رهبر کره شمالی بیان کرد: روسیه در مورد کره شمالی به هیچ وجه به ما یاری نمی نماید و یاری هایی را که چین به ما می نماید، از بین برده و خراب می نماید.

مدیر مرکز مطالعات کره در مؤسسه خاور دور روسیه معتقد است آنچه آمریکایی ها در سر دارند، امتناع روسیه از پیوستن به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کره شمالی است و می گوید: روسیه در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد به تمامی الزامات و تعهدات خود پایبند بوده و معتقد است که اقدامات یکجانبه اعمال شده از سوی آمریکا و متحدانش کاملا غیرقانونی و ناعادلانه هستند بنابراین طبیعتا تمایلی به مشارکت در آن ندارد و این در حالی است که آمریکایی ها معتقدند از آنجا که اقدامات یکجانبه را به اجرا گذاشته اند، تمامی کشورهای دیگر باید از آنها پیروی نمایند.

*نشست ونکوور و دلیل دعوت نشدن چین و روسیه

اندکی پس از آنکه پیونگ یانگ مذاکره با همسایه جنوبی خود را شروع کرد، آمریکا و متحدانش نشستی را بمنظور آنالیز اوضاع جاری میان دو کره در کانادا سازماندهی کردند و این نشست در روز 16 ژانویه جاری در شهر ونکوور برگزار گردید. شرکت نمایندگان در این نشست را عمدتا کشورهایی که در طول جنگ کره جنگیده بودند یا در مناقشه آن دوران سهیم بودند، تشکیل می دادند و نشست در غیاب روسیه و چین به عنوان دو کشور عضو مذاکرات شش جانبه در حل مناقشه کره برگزار گردید.

الکساندر ورونتسوف در این باره می گوید: هواداران ایده های آمریکا در این نشست حضور داشتند بنابراین چرا باید از مخالفانی که در گروه هماهنگ متحدان آمریکا ساز مخالف و ناهماهنگ می زدند، دعوت می شد؟

هدف این نشست صرفا تشدید نظام تحریم ها و اثبات وفاداری متحدان نبوده بلکه این نشست هدف دیگری مشتمل بر سنجش قاطعیت و عزم شرکت نمایندگان در جنگ کره برای اعزام نیروهای خود به این شبه جزیره در صورت بروز مناقشه مسلحانه نیز داشته است.

چرا مشارکت کره شمالی در بازی های المپیک دنیا غرب را نگران نموده است؟

تحلیلگران و رسانه های دولتی غرب بلافاصله در لحن جدید کره شمالی یک اسب تروآ را مشاهده کردند که به دقت از سوی پیونگ یانگ آماده شده بود. اغلب این رسانه ها، رسانه هایی بودند که سازماندهی یک دام، توطئه یا طرح فریبکارانه از جانب پیونگ یانگ برای اجرا در زمان انجام بازی های المپیک یا پس از آن را پیش بینی می کردند اما چرا حتی از این ابتکارعمل مسالمت آمیز کره شمالی هم برداشت منفی شد؟

گئورگی تولورایا رئیس بخش استراتژی روسیه در آسیا از مؤسسه اقتصاد آموزشگاه علوم روسیه در پاسخ به این پرسش می گوید: کره شمالی به خودی خود یک شیطان است که تمامی اقداماتش فریب، دام و تحریک تلقی می گردد و چنانچه بگویید که شیطان می تواند کار خوبی انجام دهد، این خیانت است. بنابراین صرف نظر از آنچه کره شمالی انجام می دهد، آمریکایی ها و بخشی از ساکنان کره جنوبی اقدامات آن را مثبت نمی بینند.

از سوی دیگر به باور الکساندر ورونتسوف، از نظر دولت آمریکا تمامی اقدامات کره شمالی و حتی ابتکار عمل مسالمت آمیز آن نوعی تحریک تلقی می گردد و این واقعیت که کره شمالی وجود دارد، تحریک آمیز است. در نتیجه هرگونه گرم شدن روابط بین دو کره به معنای تضعیف جبهه واحدی است که آمریکا آن را به دقت ساخته است.

*آیا مشارکت در المپیک به معنای حل و فصل مناقشه دو کره است؟

بسیار احتمال دارد که آمریکا پس از خاتمه پیکارهای المپیک، با هدف وادار کردن کره شمالی به پاسخگویی، بار دیگر فشارها و اقدامات تحریک آمیز خود را تشدید کند.

به اعتقاد گئورگی تولورایا، چنانچه کره شمالی و جنوبی مشترکا بازی های المپیک را با موفقیت برگزار نمایند و در مورد موضوع مهمی چون دیدار سطوح بالای دولتی به توافق برسند، کار آمریکا برای برهم زدن این توافقات به شدت و بطور جدی سخت و پیچیده خواهد شد و این سناریویی است که احتمال تحقق آن 30 درصد است.

از سوی دیگر، طبق ارزیابی الکساندر ژبین مدیر مرکز مطالعات کره در مؤسسه خاور دور روسیه، مشارکت کره شمالی در بازی های المپیک به معنای تغییر اساسی در روابط بین کره شمالی و جنوبی نیست و در بهترین حالت ممکن، شاهد بازگشت به وضع دو کره در سال های دهه 2000 میلادی خواهیم بود که طی آن نشست هایی با حضور رهبران دو کره و دیدارهایی در سطح وزرای این دو کشور انجام می شد.

کره شمالی چندی پیش در اقدامی نادر خواهان همکاری، ارتباط و اتحاد دو کره بدون یاری دیگر کشورها شد و طی بیانیه ای بیان کرد که تمامی چالش ها علیه اتحاد در شبه جزیره کره را درهم خواهد کوبید و رزمایش نظامی مشترک با نیروهای خارجی برای توسعه روابط دو کره یاریی نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چرا غرب نگران نزدیکی دو کُره است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا غرب نگران نزدیکی دو کُره است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید