کاوشگر کنجکاوی جاذبه مریخ را اندازه گرفت

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از ناسا، فضانوردان ماموریت آپولو 17 هنگام سفر به ماه در سال 1972 میلادی گرانش آن را با ابزارهای خاصی اندازه گرفتند.

کاوشگر کنجکاوی جاذبه مریخ را اندازه گرفت

اما اکنون که هیچ فضانوردی روی مریخ نیست گروهی از محققان با استفاده از ابزارهای مختلف سعی کردند جاذبه این سیاره را اندازه بگیرند.

محققان در تحقیقی جدید شرح داده اند چگونه با تغییر کاربری حسگرهای کاوشگر کنجکاوی میزان گرانش سیاره سرخ را اندازه گیری نموده اند.

آنها با یاری حسگرها نیروی جاذبه صخره های روی Mount Sharp را اندازه گیری نموده اند. این منطقه 5 کیلومتر مرتفع تر از Gale Crater است و کاوشگر فرصت از سال 2014 میلادی مشغول بالارفتن از آن است.

نتایج نشان داد چگالی این لایه از سنگ ها کمتر از حد تصور است.

کاوشگر کنجکاوی نیز مانند تلفن های هوشمند مجهز به سرعت سنج و ژیروسکوپ است. با حرکت دادن تلفن هوشمند، این حسگرها مکان و موقعیت دستگاه را مشخص می نمایند. حسگرهای کنجکاوی نیز همین کار را البته با دقت بیشتری انجام می دهند و نقشی حیاتی در مسیری روی سطح مریخ دارند. زیرا اطلاع از مکان دقیق کاوشگر به مهندسان اجازه می دهد به طور دقیق ابزارها و آنتن های آن را تنظیم نمایند.

جالب آنکه سرعت سنج های کاوشگر را نیز می توان مانند دستگاه جاذبه سنج آپولو 17 به کار گرفت. هر زمان که کاوشگر در مکان خود ثابت بایستد، سرعت سنج ها می توانند گرانش سیاره را اندازه گیری نمایند.

مهندسان ناسا با استفاده از اطلاعات که در 5 سال نخست این ماموریت جمع آوری شده، نیروی جاذبه مریخ بر کاوشگر را اندازه گیری نموده اند.

همزمان با صعود کاوشگر از Mount Sharp، نیروی جاذبه سیاره بیشتر می گردد. البته میزان جاذبه سیاره بیش از مقداری که دانشمندان قبلا تخمین می زدند، نبود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاوشگر کنجکاوی جاذبه مریخ را اندازه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر کنجکاوی جاذبه مریخ را اندازه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید