25هزار تن در لیست انتظار اهدای عضو

به گزارش وبلاگ انجمن ها، رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به لیست انتظار اهدای عضو در بیمارستان های کشور، گفت: با تعلل در تصمیم گیری اهدای عضو فرد از دست رفته، زمان طلایی پیوند را از دست می دهیم.

25هزار تن در لیست انتظار اهدای عضو

به گزارش وبلاگ انجمن ها، دکتر مهدی شادنوش با بیان اینکه حدود 25 هزار نفر در لیست انتظار اهدای عضو قرار دارند، گفت: روزانه حدود 10 نفر بابت احتیاج به عضو پیوندی، از جهان می روند. رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به تعداد تصادفات و مصدومین مرگ مغزی در کشور، گفت: سالیانه حدود 16 هزار حادثه در کشور اتفاق می افتد و حدود 8 هزار نفر در این حوادث دچار مرگ مغزی می شوند. از این تعداد بین 2500 تا 4هزار نفر می توانند هشت عضو پیوندی و بیش از 50 بافت از بدن خود را به همنوع و هموطن شان اهدا نمایند. این درحالیست که به عنوان مثال در سال گذشته تنها 926 اهدای عضو در کشور انجام شده است. او به شاخص اهدای عضو جهانی PNP (اهدا بر اساس میلیون جمعیت) اشاره نمود و گفت: برخلاف رشد اهدای عضو در سال گذشته، رتبه کشور 11.5 است. رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در کشور ما علاقه های دینی و خویشاوندی زیادی وجود دارد، گفت: با توجه به رشد قابل توجه پیوند اعضا، اما همچنان در صندلی مناسب جهانی قرار نداریم. بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وی به تفاوت مرگ مغزی و کُما اشاره نمود و گفت: در مرگ مغزی امکان بازگشت به زندگی وجود ندارد. تیم تشخیص و شناسایی مرگ مغزی با نظارت وزیر بهداشت تعیین و تعیین می گردد و نظر این تیم صد درصد قطعی است. رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه با داشتن کارت اهدای عضو، وابستگان برای اهدای عضو سریع تر تصمیم می گیرند، گفت: در کشور کار رضایت گیری از خانواده های بازمانده بسیار سخت است. اما در کشوری مانند اسپانیا بین 3 تا 5 دقیقه خانواده فوت شده برای رضایت دادن به اهدای عضو تصمیم می گیرند. وی با بیان اینکه پیوند عضو قله پزشکی جهان است، اضافه کرد: با یک پیامک ساده می توان به جمع اهدانمایندگان عضو پیوست.

شادنوش با اشاره به رتبه برتر شیراز در جهان در زمینه پیوند اعضا، اضافه کرد: برای پیوند اعضا هزینه ای دریافت نمی گردد و رایگان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "25هزار تن در لیست انتظار اهدای عضو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25هزار تن در لیست انتظار اهدای عضو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید